ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Arama motoru optimizasyonu, amacı web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda yükseltilmesidir.

İngilizcede ve Türkçede kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir.

Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluştururlar. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu sitelerin içerikleri ile ilgili konularda, Arama Motorlarında yapılan aramalar sonucunda siteye ziyaretçi akışını sağlayan ve üst sıralamalarda görünecek Web sayfaları oluşturma sürecidir.

Sektörel araştırma ve çalışmalar yapan firma ve kuruluşlar öncelikle ilk sayfalardaki firmalar ile görüşürler dolayısıyla arama motorlarının son sıralarındaki sitelerden aldıkları verim düşüktür. Bunu göz önünde bulundurursak arama motorları firmaların prestijini de arttırır.

Arama Motoru Optimizasyonu webte tutulmuş olan istatislikler sayesinde müşteri eğilimleri ve tercihleri hakkında güvenilir bilgi sahip olunmasını sağlar.